“Knjigu kakvu je napisao Max Bergholz nismo dosad čitali. Ovaj se čitatelj ne sjeća kada je čitao nešto što mu je nanijelo takvu muku i skoro fizičku bol. Knjiga bi, kada bi je slučajno čitali i kada ništa u njoj ne bi preskakali, izazvala silan gnjev među hrvatskim, srpskim i bošnjačkim nacionalistima, kao i među zastupnicima moralne intaktnosti ustanka iz 1941, te one napuštene i prezrene povijesne istine iz socijalističkih vremena. Zapravo je nevjerojatno koliko nam je neprihvatljiva ova velika, možda i iskupljujuća knjiga.”

— Miljenko Jergović

“Znanstvena knjiga koja se čita kao policijska priča. Jedan Amerikanac razložio je do najsitnijih dijelova zločin koji se dogodio na početku Drugog svjetskog rata na granici Hrvatske i Bosne, kao da gledate televizijsku seriju u kojoj detektivi ultraljubičastim svjetiljkama traže otiske prstiju i mrlje od tjelesnih tekućina u hotelskoj sobi u kojoj je počinjeno ubojstvo. Taj CSI Kulen Vakuf ne bježi od mučnih i krvavih potankosti, koji put stisnete oči i stresete se od užasa čitajući, knjiga vam padne iz malaksalih ruku, ali ustrajavate jer morate, jer znate da je nacionalistički pakao u kojem se to dogodilo zapravo cijelo vrijeme kraj nas i sve bi se jednako moglo ponoviti.”

— Ante Tomić

“Nasilje na Balkanu je previše opisano, a premalo objašnjeno. Snagom fenomenalnog istraživanja, žive rekonstrukcije i pedantne analize, Max Bergholz nam razotkriva istinu o međuetničkom ubijanju u jednom bosanskom gradiću tokom 1941. godine. Istovremeno i nepristrasno i strasno i duboko odgovorno, njegovo istraživanje dokazuje da ekstremno nasilje ima transformativnu moć da stvori identitet. Ova izvrsna i prosvjetljujuća knjiga zaslužuje da dođe do najšireg kruga čitalaca.“

— Mark Thompson

“Max Bergholz uvjerljivo ruši priču o fatalnoj mržnji. I pokolji i njihovo odsustvo rezultat su djelovanja ljudi. Situacija su lokalne, motivi djelovanja aktera racionalni i razumljivi – nema tu fatuma. Način na koji je ovaj povjesničar istražio i razumio svaki pojedinačni događaj te objasnio motive svakog aktera izazivaju divljenje. Njegova bi knjiga trebala ući u obaveznu lektiru povijesti. To je knjiga katarze, knjiga koja pokazuje kako su povijest, dobro, zlo, nacija i identitet nešto što stvaramo sami.”

— Boris Rašeta  

 
 
 

NASILJE KAO GENERATIVNA SILA
IDENTITET, NACIONALIZAM I SJEćANJE U JEDNOJ BALKANSKOJ ZAJEDNICI

BUYBOOK, 2018


Tokom dva zastrašujuća dana početkom septembra 1941. godine živote blizu dvije hiljade muškaraca, žena i djece divljački su oduzele njihove komšije u Kulen-Vakufu, maloj ruralnoj zajednici na današnjoj granici između sjeverozapadne Bosne i Hrvatske. To bezumlje – u kojem su žrtve kasapljene poljoprivrednim alatkama, utapane u rijeci i bacane u duboke okomite jame – bilo je vrhunac lanca lokalnih pokolja koji su započeli ranije tog ljeta. U knjizi Nasilje kao generativna sila Max Bergholz kazuje nam priču o naprasnom i zbunjujućem potonuću ove nekoć mirne multietničke zajednice u ekstremno nasilje. Ova dubinski istražena mikrohistorija pruža nam provokativne uvide u pitanja od globalnog značaja: Šta izaziva nasilje među zajednicama? Kako takvo nasilje među komšijama utječe na njihove identitete i odnose?

Nasuprot široko rasprostranjenom gledištu po kojem nacionalizam vodi u nasilje, Bergholz otkriva kako prevrati koje izazove lokalno ubijanje stvaraju dramatično nove percepcije etniciteta – sebe samoga, pretpostavljene “braće“ i onih koje se percipira kao “druge“. Kao posljedica, to nasilje je stvorilo nove zajednice, nove oblike i konfiguracije moći te nove prakse nacionalizma. Historiju ove zajednice obilježila je ta neočekivana eksplozija lokalnog, od nekolicine ljudi počinjenog nasilja, koje je funkcioniralo kao generativna sila u transformiranju identiteta, odnosa i života mnogih. Priča o ovoj uveliko nepoznatoj balkanskoj zajednici 1941. godine pruža nam moćno sredstvo za ponovno promišljanje temeljnih pretpostavki o međusobnim odnosima između etniciteta, nacionalizma i nasilja kako tokom Drugog svjetskog rata tako i šire, diljem svijeta.

O istraživanju knjige Nasilje kao generativna sila: U bosanskim arhivima

Pročitajte nekoliko prvih stranica knjige


Max Bergholz - Nasilje kao generativna sila 57.jpg

“Bergholcova knjiga je moćna, a pokazaće se i uticajna knjiga, koja će biti nezaobilazno štivo za svakog ko se bavi nacionalizmom, nasiljem i istorijom nasilja na Balkanu — pa čak i ako se ne slaže ni sa njegovim pluralističkim kombinovanim pristupom, ni sa njegovim nalazima. Ona već predstavlja referentno djelo za potpuni obrt u tretiranju etničkog nasilja, jer crta nove puteve za buduće istraživače etničke vezanosti i etničkih sukoba. Radi se o impresivnom djelu, kako po dubini i intenzitetu istraživačkog fokusiranja i širini analize, tako i utemeljenosti teorijskog zaključivanja. Dajući detaljno objašnjenje masakra u kulenvakufskoj regiji, on istovremeno razmatra što nam ovaj incident kaže o nasilju uopšte.” 

— Ilija Vujačić

“Osim što je odbacio selektivnu i manihejsku sliku prošlosti, duboko etniciziranu i posmatranu kroz crno-bele stereotipe, karakteristične za nacionalistički pogled na svet, knjiga Nasilje kao generativna sila je uzor i po tome kako je najtragičnije procese u prošlosti moguće izložiti mirnim tonom, humano i racionalno, bez namere da se istoriografija stavlja u funkciju ideoloških matrica politike identiteta. Iz zavidne količine primarne dokumentarne građe, širokog terenskog istraživanja, izvrsnog poznavanja naučnih dostignuća društvene teorije, proizašla je monografija bez čijih se pouzdanih rezultata i originalnih interpretacija neće moći razumeti i pisati o uzrocima, dinamici i posledicama nasilja i nacionalizma ne samo na Balkanu nego i u globalnim okvirima.”

— Milivoj Bešlin

“Knjiga Nasilje kao generativna sila, uzbudljivo je napisan tekst koji se čita u dahu sa velikom pažnjom. Pred čitaocima se smenjuju dinamične slike i čitava knjiga se na momente čini kao scenario za sofisticiran dokumentarni film. Autor je uspeo da na čitaoce i čitateljke prenese uzbuđenje koje je proživljavao tokom rada na arhivskim materijalima i tokom brojnih razgovora sa preživelima i potomcima očevidaca zločina. Uspeo je da otvori nove perspektive posmatranja i podstakne nova razmišljanja o ratu. Njegov stil pisanja je, iako egzaktan, u delovima literaran, a izbor i simbolika fotografija posebno su snažni.”

— Olga Manojlović Pintar

“Konačna ocjena knjige je laka i jednostavna. Pred čitaocima stoji svojevrsno remek djelo, kojem ovaj prikaz ne čini punu pravdu. Max Bergholz je svoje višegodišnje istraživanje proveo na nebrojenim adresama arhiva i biblioteka. U neke od njih i lokalni istraživači rijetko zalaze. Odavno se nisam susreo sa jednim djelom koje do te mjere iscrpljuje uokvirenu temu, a da istovremeno iza sebe ostavlja toliko važan teorijski doprinos. Kada konačno naši čitaoci dobiju prevod ove knjige, naši istoričari će biti u prilici da se upoznaju sa djelom koje će im na prvom mjestu pokazati kako bi jedno moderno istraživanje trebalo da izgleda.”

— Vladan Vukliš


AMI I MAKS 083.JPG

Max Bergholz - Nasilje kao generativna sila 58.jpg

Image-2.jpg

AMI I MAKS 050.JPG

AMI I MAKS 045.JPG

promocije u bosni i hercegovini, hrvatskoj i srbiji tijekom 2019. godine

28. maja | Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd

27. maja | Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Beograd

23. maja | Dom omladine, Beograd

21. maja | Muzički paviljon (Park Petar Kočić), Banja Luka

17. maja | Muzej AVNOJ-a, Bihać

15. maja | Nacionalna i sveučilišna knjižnica, Zagreb

13. maja | Institut za društvena istraživanja, Zagreb

9. maja | Kamerni teatar, Sarajevo


Nasilje_baner.jpg

kupovina knjige: